סאות'רן קומפורט

סאות'רן קומפורט

SOUTHERN COMFORT

יוזמה אישית, מזל וקצת חוצפה, בבקבוק אחד.

כשם שסאות'רן קומפרט הוא בסיס נפלא לקוקטיילים שונים, הסיפור שלו יכול היה להיות בסיס נפלא לסרט או מחזה שיש בו הכול: נוסטלגיה ורומנטיקה, יוזמה אישית וקצת מזל, מתובלים בלא מעט תעוזה ואולי גם חוצפה.

הוויסקי האמריקאי של המאה ה- 19 היה מזוקק לעיתים קרובות באיכות נמוכה. החביות בהן הובל היו ישנות או גרועות ולעיתים אפילו מעופשות. חלק מהוויסקי היה מתקלקל בהובלה הארוכה על נהרות האוהיו או המיסיסיפי, במזג האוויר החם של הדרום. ברמנים רבים נהגו לתקן את טעמי המשקה שקיבלו בעזרת פירות או תבלינים שונים.

מרטין וילקס הרון, ממציאו של ליקר סאות'רן קומפורט, נולד בשנת 1850, והיה בנו של בונה אוניות בסט. לואיס. הוא היה ברמן צעיר בניו אורלינס, כאשר רקח את מה שיהיה לימים ליקר סאות'רן קומפורט. הוא עשה זאת כחלק מהתפקיד היום-יומי שלו: בתור ברמן, הוא התבקש לעיתים קרובות לשפר את טעמיו של וויסקי שהגיע למסבאה בה עבד, והמשקה שהכין יום אחד מוויסקי שהגיע בחבית מסוימת, לא היה יוצא דופן מבחינה זו.
ניו אורלינס הייתה נמל חשוב בדרום של ארצות הברית. לנמל הזה הגיעו פירות ותבלינים רבים מרחבי העולם, ובעיקר ממרכז אמריקה. הרון יכול היה להניח בקלות את ידיו על אפרסקים טובים מהדרום בכדי להכין מהם מיץ או להשרות אותם בוויסקי, אבל גם על וניל ממקסיקו ועל תבלינים אחרים, ממקומות נוספים.

מאותה חבית של וויסקי שנאלץ לתקן, הוא יצר משקה שאהב. החל בשנת 1874, הוא המשיך להשתמש במתכון גם על חביות אחרות, ויצר ליקר סמיך ומתקתק, מבוסס וויסקי, שלו הוא קרא "COLLARS AND CUFFS".
במהלך חייו, שינה הרון שני שמות של דברים שהיו חשובים לו: אחרי ההתנקשות בלינקולן, בשנת 1865, הוא שינה את שמו ממרטין וילקס הרון, למרטין וולטר הרון (וילקס בות' היה שמו של המתנקש שרצח את הנשיא הגדול). השם השני שהוא שינה, היה שמו של הליקר שיצר.

גרסה אחת של הסיפור טוענת ששינה את שם המשקה אחרי שביקר באירוע בו חגגו את המורשת של הדרום. הוא התמלא גאווה לאומית ונוסטלגיה רומנטית, שגרמה לו לרצות להדגיש את מקורו של המשקה.

גרסה נוספת לסיפור טוענת שלקוח התיישב על הבר, דרש מנה אחר מנה של הליקר. אחרי שהתבשם מעט, אמר להרון ש"YOUR DRINK IS THE ONLY GOOD OLD SOUTHERN COMFORT" – "המשקה שלך הוא היחיד שמספק נחמה דרומית טובה." הרון הבין שהקהל שלו נמצא לא בקרב המעמדות הגבוהים ועשירי הדרום, אלא היה קהל עממי יותר, שחיפש את אותה נחמה שאחרי מלחמת האזרחים. הוא שינה את השם היוקרתי לכאורה שטבע בהתחלה לשם SOUTHERN COMFORT, וכך למעשה יצר את האייקון האמריקאי שמלווה אותנו עד היום. סאות'רן קומפורט הפך במהרה לאחד המשקאות האהובים בארה"ב. בשנות החמישים, השגשוג הכלכלי שאחרי מלחמת העולם השנייה עשו לו רק טוב. הפריצה הגדולה מגיעה בסוף שנות השישים, תודות לזמרת האגדית ג'ניס ג'ופלין, שאהבה את המשקה ולימים הפכה למזוהה עם המותג.

סאות'רן קומפורט הוא אחד מששת מותגי הוויסקי הגדולים בארה"ב, ונמכר ביותר מ-110 מדינות ברחבי העולם.

סאות'רן קומפורט - לוגו
סאות'רן קומפורט אוריג'ינל

סאות'רן קומפורט אוריג'ינל

SOUTHERN COMFORT ORIGINAL
סאות'רן קומפורט בלאק

סאות'רן קומפורט בלאק

SOUTHERN COMFORT BLACK