מזקקת בושמילס

מזקקת בושמילס

Bushmills Distillery

וויסקי אירי אשר מיוצר במזקקה הפעילה הכי ותיקה באירלנד. המזקקה קיבלה רשיון זיקוק מהמלך בשנת  1608 והיא נקראת על שם הטחנות שהיו פזורות על נהר הבוש הזורם לצד המזקקה.

ארבע עובדות עיקריות המייחדות את בושמילס:

 1. המזקקה האירית הפעילה הכי ותיקה. האישור המקורי לזקק וויסקי הוענק למייסדים לפני מעל 400 שנה בשנת 1608, מאז ועד היום המזקקה מייצרת וויסקי אירי איכותי.
 2. מזקקת בושמילס היא אחת מהמזקקות היחידות באירלנד אשר חומר הגלם שלה היה ונשאר 100 אחוז לתת שעורה' וכזו שמזקקת את המאלט 3 פעמים. הזיקוק המשולש מקנה לוויסקי את טעמו החלק והמיוחד שכל כך אופייני לו.
 3. המזקקה משתמשת לייצור הוויסקי במים שמקורם ביובלי נהר הבוש (BUSH). מה שמייחד את מי הנהר שהם זורמים בחלקם דרך קרקע עשירה בכבול. באופן זה מקבלים המים והוויסקי טעמים ייחודיים ולא שגרתיים.
 4. המזקקה משתמשת רק בחביות עץ אלון מאיכות גבוהה, אשר נבחרות בקפידה ממדינות שונות כגון: ארה"ב – חביות ברבן, ספרד – חביות שרי, פורטוגל- חביות פורט ומדירה. חביות אלו מעניקות לוויסקי בתהליך ההתיישנות את הטעם, הארומות והצבע הייחודיים.

ההיסטוריה של בושמילס:

 • 1608 – המלך ג'יימס העניק לסר תומס פיליפס רישיון לזקק 'אקווה וויטה' (לטינית), או UISCE' 'BEATHE (בגאלית), ביטוי שמשמעותו היא 'מים חיים.' הביטוי בגאלית מתייחס לתזקיק העשוי מתבואה שלימים החל להיקרא וויסקי.
 • 1784- יו אנדרסון רושם את מזקקת בושמילס כמזקקה רשמית ומקבל רישיון קבוע לזיקוק. דוד הנחושת המפורסם הופך לסימן המסחרי של מזקקת בושמילס.
 • 1850- הוטל היטל המס עבור לתת שעורה (מאלט). המחיר עבור לתת שעורה עלה באופן דרסטי. מתוך ניסיון לחסוך את המס ולהגדיל את התשואה רוב יצרני הוויסקי האירים החליפו את השימוש בלתת שעורה בשעורה רגילה (UNMALTED) . במזקקת בושמילס נשארו נאמנים למתכון המקורי המופק מ- 100% לתת שעורה.
 • 1885- אש הרסנית שרפה קליל את מבני המזקקה. במהלך שיפוץ וחידוש המזקקה הותקן חשמל לראשונה ופותחו שיטות מודרניות עבור זיקוק הוויסקי, אשר הגדילו את התשואה. הבניין נשאר עומד, פעיל ויציב עד היום.
 • 1880-1900 – במהלך השנים הללו זוכה המזקקה בפרסים רבים ובתחרויות בינלאומיות עבור מותג המאלט שלה. תקופה זו נחשבת לתור הזהב של הוויסקי האירי והמותג בושמילס הפך לפופולרי מאוד. עד כדי כך גדל הביקוש שבבושמילס נאלצו להזמין ספינת קיטור משלהם שנקראה בושמילס SS – STEAM SHIP. ספינה זו הפליגה בשבעת הימים וסיפקה וויסקי בושמילס ברחבי העולם.
 • 1923- המזקקה נרכשת ע"י סמואל בוייד, סוחר יין ממולח מבלפסט. בוייד החליט להרחיב את תפוקת הייצור של המזקקה על אף שהעסקים לא פרחו במהלך תקופת היובש בארה"ב (1920-1933). הוא עשה זאת כיוון שרצה להבטיח שלמזקקה יהיה מספיק וויסקי בוגר זמין למכירה.
 • 1933- בארה"ב בוטל האיסור על מכירת אלכוהול ולמזקקת בושמילס היה וויסקי בוגר בשפע ומוכן למשלוח. ואכן כך היה, הוויסקי נשלח לחופה המזרחי של ארה"ב. זהו היה כנראה המשלוח הגדול ביותר של וויסקי אירי לתקופה ההיא.
 • 1939-1945- מלחמת העולם השנייה הביאה איתה בשורות רעות: הייצור במזקקה הופסק ובמתחם המזקקה שוכנו כוחות של בעלות הברית. באחת מההפגזות הרבות של הגרמנים הופגזו גם משרדי החברה בבלפסט ונשרפו כליל, ארכיוני החברה עלו באש ואיתם גם רישיון הזיקוק ההיסטורי.
 • 1950-1960- הייצור התחדש מספר שנים לאחר סיום מלה"ע השניה. וויסקי בושמילס הפך להיות פופולרי יותר ויותר. היצוא זינק – במיוחד לארה"ב.
 • 1966-1972- המותגים האירים המוכרים מתאחדים יחדיו תחת קורת גג אחת ומקימים ארגון ששמו IDL (IRISH DISTILLERS LIMITED) הכוללות את המזקקות פאוורס, ג'יימסון וקורק. בשנות ה -70 המוקדמות החלו לגבש ב -IDL ייצור של כל מותגי הוויסקי במזקקה חדשה בשם – מידלטון בקורק. בשנת 1972 הצטרפה מזקקת בושמילס ל- IDL.
 • 1975- למעט בושמילס, מותגי IDL העבירו את כל פעילות הייצור שלהם למפעל החדש שלהם MIDLETON.
 • 2005- בושמילס הפך למותג הראשון והיחיד של DIAGEO שהוא וויסקי אירי.
 • 2008- בושמילס חגג את יום השנה ה -400 של רישיון הזיקוק מ- 1608. נחתם הסכם עם הבנק של אירלנד לכלול את תמונת המזקקה על כל השטרות החדשים.
 • 2014 – מזקקת בושמילס כמו גם הזכויות על המתכונים ופס הייצור נרכשים ע"י חברת פרוקסימו, פורטפוליו החברה כולל מותגים מובילים כגון: טקילה קוארבו, קראקן רום ועוד.
בושמילס וויסקי אירי - לוגו
בושמילס אוריג'ינל

בושמילס אוריג'ינל

Bushmills Original
בושמילס אמריקן אוק קאסק פיניש

בושמילס אמריקן אוק קאסק פיניש

BUSHMILLS AMERICAN OAK CASK FINISH
בושמילס בלאק בוש

בושמילס בלאק בוש

BUSHMILLS BLACK BUSH
בושמילס סינגל מאלט 12 שנים

בושמילס סינגל מאלט 12 שנים

BUSHMILLS SINGLE MALT 12 YEAR OLD
בושמילס סינגל מאלט 16 שנים

בושמילס סינגל מאלט 16 שנים

BUSHMILLS SINGLE MALT 16 YEAR OLD
בושמילס סינגל מאלט 21 שנים

בושמילס סינגל מאלט 21 שנים

BUSHMILLS SINGLE MALT 21 YEAR OLD
בושמילס קאריביאן רום קאסק פיניש

בושמילס קאריביאן רום קאסק פיניש

BUSHMILLSH CARIBBEAN RUM CASK FINISH